Kim jesteśmy?

Od Mielno - plener - 28 - 30 maja 2010

Zapraszamy w niezwykłą podróż śladami miejsc utrwalonych na naszych zdjęciach. By poczuć ich atmosferę wybierz tło muzyczne (prawa strona, dół).

© All rights reserved.

Zdjęcia prezentowane na tym blogu są własnością autorów. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez zgody autorów jest zabronione (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).

http://www.rataje.pl/



sobota, 10 maja 2008

Ciekawe cytaty

Wiesław Myśliwski - Traktat o łuskaniu fasoli
Nieraz próbuję tego dociec, jestem czy nie jestem. Tylko, że sam dla siebie człowiek nie jest świadectwem. Musi zawsze ktoś drugi poświadczyć. Sam dla siebie człowiek jest zbyt wyrozumiały. Jak może, tak się broni przed sobą. Kluczy, wymija się, omija, aby nie dalej, nie głębiej, nie tam, gdzie coś ukrywa. Sam przed sobą każdy chciałby wyjść jak na ślubnej fotografii.
-----------------------------------------------------------------------------------
Leonard Missonne

Poznawajcie czar światła - wy go nie znacie, nie podejrzewacie nawet jego istnienia.
Fotografujecie wszystkie rzeczy takimi, jakimi one są na co dzień, zamiast pokazać je tak, jak wyglądają w ozdobie światła i atmosfery.
Sam motyw jest niczym - wszystkim jest oświetlenie.

-----------------------------------------------------------------------------------
Marek Grygiel
Fotografia jest nie tylko najmłodszym dzieckiem sztuk plastycznych, ale też obdarzonym cudowną, alchemiczną, magiczną mocą zatrzymywania, usidlania czasu. Jest też najbardziej wieloznaczna. Mając zdolność odtwarzania rzeczywistości, uwolniła malarstwo od naśladowania natury. Stała się dokumentem i pamiątką, narzędziem naukowego poznania i tworzywem sztuki.

Nieśmiertelne zdjęcia 1 i 2

1. VJ Day - The Kiss - zdjęcie Alfreda Eisenstaedta pracującego przez ponad 40 lat dla magazynu "Life", zrobione 15 sierpnia 1945 roku na nowojorskim Times Square. W tłumie wracających z frontu żołnierzy wypatrzył marynarza, który rzucał się na szyję i całował każdą napotkaną kobietę. Moment w którym ów marynarz pocałował pielęgniarkę został przez Alfreda sfotografowany i tym samym już na zawsze zapisany w kartach historii.
Dopiero po 62 latach odnaleziono zakochaną parę uwiecznioną na zdjęciu. Marynarzem jest 80 letni dziś Glenn McDuffie a dziewczyną Glenna - Ardith Bloomfield, o której mówi "Była piękną i uroczą kobietą... z najpiękniejszymi ustami na świecie".
===========================================================
2. Robert Doisneau - Pocałunek przed Ratuszem (Kiss by the Hotel de Ville). Jedna z najsłynniejszych fotografii XX wieku.
"Cudowność codziennego życia jest podniecająca, żaden reżyser filmowy nie zainscenizuje tak niespodziewanych wydarzeń, jakie dzieją się na ulic" mawiał Doisneau. Największą popularność przyniosły mu zdjęcia anonimowych, zwykłych ludzi w codziennych sytuacjach, które w sposób niemal doskonały oddawały atmosferę miejsca i epoki - Paryża lat 40. i 50.
W 1950 na zamówienie magazynu "Life" Doisneau robił serie zdjęć młodych par całujących się w różnych sceneriach w Paryżu i okolicach. Mimo tego, że zdjęcia często były pozowane, to jednak potrafił w nich zawrzeć ulotność chwili codziennego życia.



Nieśmiertelne zdjecia 3 i 4


3. Clarence H. White - Poranek (Morning), 1908. Jeden z najwybitniejszych fotografów, który był samoukiem. Z wykształcenia ksiegowy, z zamiłowania wybitny mistrz wielu późniejszych fotografów. Jego łagodne, miękkie zdjęcia, portrety, akty, a nawet widoki miejskie, pozostają w pamięci z uwagi na ich estetykę i smak. Malarskie, nastrojowe - nie dokumentują "na chłodno" świata, a są raczej wizualizacją wrażliwości fotografa. Zdjęcia White'a bardzo często są poetyckie i symboliczne, mogły by być ilustracjami do wierszy, bo są skomponowane w podobnym nastroju.
=================================================
4. Steve McCurry - Afgańska dziewczyna (Afgan Girl), 1985. Większość moich zdjęć opowiada o ludziach. Szukam niekontrolowanych momentów, gdy ludzka dusza przemawia, a doświadczenia i emocje są wyryte na twarzy. Takim zdjęciem jest najsłynniejsze zdjęcie magazynu National Geographic, zrobione 14 letniej Afgance. Oczy dziewczyny, koloru morskiej zieleni, są niepokojące, można w nich wyczytać tragedię krainy umęczonej przez wojnę. Dopiero po 17 latach udało się ustalić, że jest to Sharbat Gula i jest Pasztunką
Jak sam powiedział: Fascynują mnie zdarzenia, które są dramatyczne, kiedy kraj znajduje się na rozdrożu. Zdarzenia które mają charakter historyczny. Jest laureatem większości najważniejszych nagród przyznawanych w dziedzinie fotografii prasowej, m.in. jako pierwszy zdobył w 1985 roku cztery pierwsze nagrody w konkursie World Press Photo.

Afganistan jest nam odległy, ale czyż tej fascynacji nie widać w zdjęciu z Polski: Auschwitz, 2005